December 3, 2018

What's on TV? Friday, December 3, 1965

One of the things about going back and forth in the 1960s is seeing the evolution of color television. As you can see in today's listing, most of the color programming still belongs to NBC (not surprising given their relationship with RCA), although Hogan's Heroes is and always was broadcast in color, and The Farmer's Daughter has made the transition for its final season. Other nights do offer more colorcasts; Andy Griffith, Lucy, My Favorite Martian, and The Hollywood Palace to name just a few. Yet when you look at last week, everything is in color. Next week, almost everything will be in black-and-white. Keeps me alert, anyway. At least we know this week's listings come from the Minnesota State Edition.




 2  KTCA (EDUC.)

Morning

    9:15
CLASSROOM

Afternoon

    5:00
KINDERGARTEN—Education

    5:30
INQUIRY—Panel

Evening

    6:00
FRENCH—Rydell

    6:50
ANTHROPOLOGY—Hoebel

    7:40
MODERN LITERATURE—Haley

    8:30
COLLEGE OF ST. CATHERINE—Conversation

    9:00
Molière—Renaud

  10:00
BIOLOGY—Skjegstad



 3  KDAL (DULUTH) (CBS)

Morning

    7:35
FARM AND HOME

    7:45
TREETOP HOUSE—Becker

    8:00
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
I LOVE LUCY—Comedy

    9:30
McCOYS—Comedy

  10:00
ANDY GRIFFITH—Comedy

  10:30
DICK VAN DYKE—Comedy

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:25
NEWS

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT—Serial

Afternoon

  12:00
TOWN AND COUNTRY—Becker

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
PASSWORD
Celebrities: Peter Falk, Joanna Barnes

    1:30
HOUSE PARTY
Guest: Bruce Tegner

    2:00
TO TELL THE TRUTH—Panel

    2:25
NEWS—Edwards

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
SECRET STORM—Serial

    3:30
NEVER TOO YOUNG—Serial

    4:00
WHERE THE ACTION IS
Guests: Freddie and the Dreamers, Glen Campbell

    4:30
SUPERMAN—Adventure

    5:00
LEAVE IT TO BEAVER—Comedy

    5:30
NEWS—Cronkite

Evening

    6:00
NEWS

    6:30
WILD, WILD WEST—Adventure

    7:30
HOGAN’S HEROES—Comedy   COLOR 

    8:00
GOMER PYLE, USMC—Comedy

    8:30
JOHN FORSYTHE—Comedy

    9:00
TRIALS OF O’BRIEN—Drama

  10:00
NEWS

  10:15
ROARING 20’s—Drama

  11:15
CHANNEL 3 THEATER—Drama



 4  WCCO (CBS)

Morning

    6:00
SUNRISE SEMESTER—Education

    6:30
SIEGFRIED—Children

    7:00
AXEL AND DEPUTY DAWG

    7:30
CLANCY AND COMPANY

    8:00
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
DR. REUBEN K. YOUNGDAHL

    9:05
NEWS—Dean Montgomery

    9:10
MIKE DOUGLAS
Co-host: Mel Torme. Guests: Arlene Dahl, Totie Fields

  10:00
ANDY GRIFFITH—Comedy

  10:30
DICK VAN DYKE—Comedy

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:25
NEWS

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT—Serial

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:15
SOMETHING SPECIAL

  12:25
WEATHER—Bud Kraehling

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
PASSWORD
Celebrities: Peter Falk, Joanna Barnes

    1:30
HOUSE PARTY
Guest: Bruce Tegner

    2:00
TO TELL THE TRUTH—Panel

    2:25
NEWS—Edwards

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
SECRET STORM—Serial

    3:30
I LOVE LUCY—Comedy

    4:00
MOVIE—Melodrama
“The Return of the Fly” (1959)

    5:30
NEWS—Cronkite

Evening

    6:00
NEWS

    6:20
DIRECTION—Religion

    6:25
WEATHER—Don O’Brien

    6:30
WILD, WILD WEST—Adventure

    7:30
HOGAN’S HEROES—Comedy   COLOR 

    8:00
GOMER PYLE, USMC—Comedy

    8:30
SMOTHERS BROTHERS—Comedy

    9:00
TRIALS OF O’BRIEN—Drama

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Western   COLOR 
“The Tall T” (1957)

  12:00
SPORTS—Hal Scott

  12:10
MOVIE—Mystery
“Charlie Chan in City of Darkness” (1940)



 5  KSTP (NBC)

Morning

    6:00
CONTINENTAL CLASSROOM

    6:30
CITY AND COUNTRY   COLOR 

    7:00
TODAY   COLOR 
Guests: Fleury D’Antonakis, Judith Crist

    9:00
FRACTURED PHRASES—Game   COLOR 
Contestants: Shari Lewis, Paul Anka

    9:25
NEWS—Newman

    9:30
CONCENTRATION—Game

  10:00
MORNING STAR—Serial   COLOR 

  10:30
PARADISE BAY—Serial   COLOR 

  11:00
JEOPARDY—Game   COLOR 

  11:30
LET’S PLAY POST OFFICE—Game   COLOR 

  11:55
NEWS—McGee

Afternoon

  12:00
NEWS AND WEATHER   COLOR 

  12:15
DIALING FOR DOLLARS—Game   COLOR 

  12:30
LET’S MAKE A DEAL—Game   COLOR 

  12:55
NEWS—Kalber

    1:00
DAYS OF OUR LIVES—Serial   COLOR 

    1:30
DOCTORS

    2:00
ANOTHER WORLD—Serial

    2:30
YOU DON’T SAY!—Game   COLOR 
Celebrities: Marty Ingels Laraine Day

    3:00
MATCH GAME   COLOR 
Celebrities: Dr. Joyce Brothers, Henry Morgan

    3:25
NEWS

    3:30
DIALING FOR DOLLARS—Game   COLOR 

    4:30
LLOYD THAXTON   COLOR 

    5:25
DOCTOR’S HOUSE CALL—Fox

    5:30
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley   COLOR 

Evening

    6:00
NEWS   COLOR 

    6:30
CAMP RUNAMUCK—Comedy   COLOR 

    7:00
HANK—Comedy   COLOR 

    7:30
CONVOY—Drama

    8:30
MR. ROBERTS   COLOR 

    9:00
MAN FROM U.N.C.L.E.—Adventure   COLOR 

  10:00
NEWS   COLOR 

  10:30
JOHNNY CARSON   COLOR 
Guest: Kaye Ballard

  12:15
MOVIE—Melodrama
“The Astounding She-Monster” (1957)



 6  WDSM (DULUTH) (NBC)

Morning

    7:00
TODAY   COLOR 
Guests: Fleury D’Antonakis, Judith Crist

    9:00
FRACTURED PHRASES—Game   COLOR 
Contestants: Shari Lewis, Paul Anka

    9:25
NEWS—Newman

    9:30
CONCENTRATION—Game

  10:00
MORNING STAR—Serial   COLOR 

  10:30
PARADISE BAY—Serial   COLOR 

  11:00
JEOPARDY—Game   COLOR 

  11:30
LET’S PLAY POST OFFICE—Game   COLOR 

  11:55
NEWS—McGee

Afternoon

  12:00
BEN CASEY—Drama

    1:00
DAYS OF OUR LIVES—Serial   COLOR 

    1:30
DOCTORS

    2:00
ANOTHER WORLD—Serial

    2:30
YOU DON’T SAY!—Game   COLOR 
Celebrities: Marty Ingels, Laraine Day

    3:00
MATCH GAME   COLOR 
Celebrities: Dr. Joyce Brothers, Henry Morgan

    3:25
NEWS

    3:30
GENERAL HOSPITAL—Serial

    4:00
LET’S MAKE A DEAL—Game

    4:25
BOZO AND HIS PALS   COLOR 

    5:30
NEWS, ROCKY TELLER   COLOR 

Evening

    6:00
NEWS—Huntley, Brinkley   COLOR 

    6:30
CAMP RUNAMUCK—Comedy   COLOR 

    7:00
HANK—Comedy   COLOR 

    7:30
COMBAT!—Drama

    8:30
MR. ROBERTS   COLOR 

    9:00
MAN FROM U.N.C.L.E.—Adventure   COLOR 

  10:00
NEWS   COLOR 

  10:20
JOHNNY CARSON   COLOR 
Guest: Kaye Ballard



 6  KMMT (AUSTIN) (ABC)

Morning

  10:00
YOUNG SET—Discussion

  11:00
DONNA REED—Comedy

  11:30
FATHER KNOWS BEST—Comedy

Afternoon

  12:00
BEN CASEY—Drama

    1:00
NURSES—Serial

    1:30
A TIME FOR US—Serial

    1:55
NEWS—Marlene Sanders

    2:00
GENERAL HOSPITAL—Serial

    2:30
YOUNG MARRIEDS—Serial

    3:00
NEVER TOO YOUNG—Serial

    3:30
WHERE THE ACTION IS
Guests: Herman’s Hermits, Steve Alaimo

    4:00
CAPTAIN ATOM—Children
“Thunder over Sangaland”

    5:30
RIFLEMAN—Western

Evening

    6:00
NEWS—Peter Jennings

    6:10
NEWS, SPORTS, WEATHER

    6:30
FLINTSTONES—Cartoon   COLOR 

    7:00
TAMMY—Comedy   COLOR 

    7:30
ADDAMS FAMILY—Comedy

    8:00
HONEY WEST—Mystery

    8:30
FARMER’S DAUGHTER   COLOR 

    9:00
JIMMY DEAN—Variety
Guests: Eileen Farrell, Chet Atkins, Norm Crosby, Boots Randolph, Don Gibson, Floyd Cramer

  10:00
NEWS

  10:30
UNTOUCHABLES—Drama

  11:30
NEWS



 7  KCMT (ALEXANDRIA) (NBC, ABC)

Morning

    7:00
TODAY   COLOR 
Guests: Fleury D’Antonakis, Judith Crist

    9:00
FRACTURED PHRASES—Game   COLOR 
Contestants: Shari Lewis, Paul Anka

    9:25
NEWS—Newman

    9:30
CONCENTRATION—Game

  10:00
MORNING STAR—Serial   COLOR 

  10:30
PARADISE BAY—Serial   COLOR 

  11:00
JEOPARDY—Game   COLOR 

  11:30
LET’S PLAY POST OFFICE—Game   COLOR 

  11:55
NEWS—McGee

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:20
TRADING POST—John Haaven

  12:30
LET’S MAKE A DEAL—Game   COLOR 

  12:55
NEWS—Kalber

    1:00
DAYS OF OUR LIVES—Serial   COLOR 

    1:30
DOCTORS

    2:00
ANOTHER WORLD—Serial

    2:30
YOU DON’T SAY!—Game   COLOR 
Celebrities: Marty Ingels Laraine Day

    3:00
MATCH GAME   COLOR 
Celebrities: Dr. Joyce Brothers, Henry Morgan

    3:25
NEWS

    3:30
GENERAL HOSPITAL—Serial

    4:00
FATHER KNOWS BEST—Comedy

    4:30
SHENANIGANS—Children

    5:00
YOGI BEAR—Cartoons

    5:30
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley   COLOR 

Evening

    6:00
NEWS

    6:30
CAMP RUNAMUCK—Comedy   COLOR 

    7:00
PLEASE DON’T EAT THE DAISIES—Comedy

    7:30
CONVOY—Drama

    8:30
MR. ROBERTS   COLOR 

    9:00
MAN FROM U.N.C.L.E.—Adventure   COLOR 

  10:00
NEWS

  10:30
HISTORY OF PRO FOOTBALL   SPECIAL 

  11:30
TRAILS WEST



 8  WDSE (DULUTH) (EDUC.)

Morning

    9:15
CLASSROOM

Afternoon

    5:00
KINDERGARTEN—Education

    5:30
CONVERSATIONAL GERMAN

Evening

    6:00
BIG PICTURE—Army

    6:30
WHAT’S NEW—Children

    7:00
INQUIRY—Discussion

    7:30
ANTIQUES—Art

    8:00
PROFILE—Discussion

    8:30
COLLEGE OF ST. CATHERINE—Conversation

    9:00
IRREGULAR VERB TO LOVE   SPECIAL 



 8  WKBT (LA CROSSE) (CBS)

Morning

    7:30
NEWS—Mike Wallace

    7:55
NEWS

    8:00
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
I LOVE LUCY—Comedy

    9:30
McCOYS—Comedy

  10:00
ANDY GRIFFITH—Comedy

  10:30
DICK VAN DYKE—Comedy

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:25
NEWS

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT—Serial

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
PASSWORD
Celebrities: Peter Falk, Joanna Barnes

    1:30
HOUSE PARTY
Guest: Bruce Tegner

    2:00
TO TELL THE TRUTH—Panel

    2:25
NEWS—Edwards

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
SECRET STORM—Serial

    3:30
GENERAL HOSPITAL—Serial

    4:00
YOUNG MARRIEDS—Serial

    4:30
MICKEY MOUSE CLUB—Children

    5:00
RIFLEMAN—Western

    5:30
NEWS—Cronkite

Evening

    6:00
NEWS

    6:30
WILD, WILD WEST—Adventure

    7:30
HOGAN’S HEROES—Comedy   COLOR 

    8:00
GOMER PYLE, USMC—Comedy

    8:30
SMOTHERS BROTHERS—Comedy

    9:00
FUGITIVE—Drama

  10:00
NEWS

  10:25
FILM SHORT

  10:30
MOVIE—Drama
“King of the Khyber Rifles”



 9  KMSP (ABC)

Morning

    7:30
MY LITTLE MARGIE—Comedy

    8:00
RILEY ‘ROUND THE TOWN

    8:30
GRANDPA KEN—Children

    9:00
ROMPER ROOM—Miss Betty

  10:00
YOUNG SET—Discussion

  11:00
ELEVENTH HOUR—Drama

Afternoon

  12:00
BEN CASEY—Drama

    1:00
NURSES—Serial

    1:30
A TIME FOR US—Serial  

    1:55
NEWS—Marlene Sanders

    2:00
GENERAL HOSPITAL—Serial

    2:30
YOUNG MARRIEDS—Serial

    3:00
NEVER TOO YOUNG—Serial

    3:30
WHERE THE ACTION IS
Guests: Herman’s Hermits, Steve Alaimo

    4:00
SOUPY SALES—Comedy

    4:30
DENNIS THE MENACE—Comedy

    5:00
NEWS—Peter Jennings

    5:15
NEWS AND WEATHER

    5:30
LEAVE IT TO BEAVER—Comedy

Evening

    6:00
WOODY WOODPECKER   COLOR 

    6:30
FLINTSTONES—Cartoon   COLOR 

    7:00
TAMMY—Comedy   COLOR 

    7:30
ADDAMS FAMILY—Comedy

    8:00
HONEY WEST—Mystery

    8:30
FARMER’S DAUGHTER   COLOR 

    9:00
JIMMY DEAN—Variety
Guests: Eileen Farrell, Chet Atkins, Norm Crosby, Boots Randolph, Don Gibson, Floyd Cramer

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Drama
“Deadline U.S.A.” (1952)



11 WTCN (IND.)

Morning

    9:15
NEWS

    9:30
MOVIE—Drama
“The Strange Case of Clara Deane” (1932)

  10:30
NEWS—Gil Amundson

  11:00
DONNA REED—Comedy

  11:30
FATHER KNOWS BEST—Comedy

Afternoon

  12:00
LUNCH WITH CASEY—Children

  12:45
KING AND ODIE—Cartoons

    1:00
MOVIE—Mystery
“The Glass Key” (1935)

    2:45
MEL’S NOTEBOOK—Interview

    3:00
GIRL TALK—Panel

    3:30
BACHELOR FATHER—Comedy

    4:00
POPEYE AND PETE—Children

    4:30
CASEY AND ROUNDHOUSE

    4:45
MAGILLA GORILLA   COLOR 

    5:15
ROCKY AND FRIENDS   COLOR 

    5:30
HAVE GUN—WILL TRAVEL

Evening

    6:00
RIFLEMAN—Western

    6:30
BOLD JOURNEY—Travel

    7:00
WILD CARGO—Travel

    7:30
TRUE ADVENTURE   COLOR 

    8:00
COLLEGE HOCKEY—Gophers   RETURN 
Michigan Tech vs. Minnesota

    9:30
NEWS, WEATHER, SPORTS

  10:00
MOVIE—Drama
“I Wanted Wings” (1941)

  12:00
AMOS ‘N’ ANDY—Comedy
Time approximate.



13 WEAU (EAU CLAIRE) (NBC)

Morning

    7:00
TODAY   COLOR 
Guests: Fleury D’Antonakis, Judith Crist

    9:00
FRACTURED PHRASES—Game   COLOR 
Contestants: Shari Lewis, Paul Anka

    9:25
NEWS—Newman

    9:30
CONCENTRATION—Game

  10:00
MORNING STAR—Serial   COLOR 

  10:30
PARADISE BAY—Serial   COLOR 

  11:00
JEOPARDY—Game   COLOR 

  11:30
LET’S PLAY POST OFFICE—Game   COLOR 

  11:55
NEWS—McGee

Afternoon

  12:00
FARM AND HOME—Children

  12:30
LET’S MAKE A DEAL—Game   COLOR 

  12:55
NEWS—Kalber

    1:00
DAYS OF OUR LIVES—Serial   COLOR 

    1:30
DOCTORS

    2:00
ANOTHER WORLD—Serial

    2:30
YOU DON’T SAY!—Game   COLOR 
Celebrities: Marty Ingels Laraine Day

    3:00
MATCH GAME   COLOR 
Celebrities: Dr. Joyce Brothers, Henry Morgan

    3:25
NEWS

    3:30
FATHER KNOWS BEST—Comedy

    4:00
SCHOOL REPORTER—Eau Claire

    4:30
LLOYD THAXTON—Variety

    5:30
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley   COLOR 

Evening

    6:00
NEWS

    6:30
CAMP RUNAMUCK—Comedy   COLOR 

    7:00
DONNA REED—Comedy

    7:30
CONVOY—Drama

    8:30
MR. ROBERTS   COLOR 

    9:00
MAN FROM U.N.C.L.E.—Adventure   COLOR 

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Drama
“The Purple Gang” (1959)


   TV  

7 comments:

  1. This Guide, along with the Fall 1965 season, was a seminal event in my life, simply because, 1) NBC, most of ABC and much of CBS went all color for the first time (ABC and CBS trying to keep up with the peacock no doubt) and 2) as a 12 year old hooked on TV and the AFL, the world of color now resided in our house thanks to my father springing for a 25" Motorola. Ah, if only I still had my Fall Preview 1965 Guide...Great analysis of this issue, Mitchell.

    ReplyDelete
  2. ...and WEAU choosing to preempt "Hank" for an earlier late 50's early 60's classic B/W "Donna Reed" yet keeping "Camp Runamuck " in the lineup seems anachronistic..something against poor, hardworking college students in Eau Claire???

    ReplyDelete
    Replies
    1. Donna's show was in its' final season of first run episodes, although ABC also had the program in daytime reruns. WEAU could have pre-empted one of NBC's morning soap operas to carry it, but didn't. What u should complain about is the fact they didn't carry Johnny Carson's Tonight Show!

      Delete
    2. I don't have that edition of that TV Guide issue, but the episode that WEAU-TV ran on this date was most likely the first-run ABC episode aired the night before on most ABC stations. This is also likely because the La Crosse/Eau Claire tv market had no full-time ABC affiliate until WXOW-TV signed on from La Crosse in 1970, so WEAU-TV & WKBT-TV both had secondary ABC affilations until 1970.

      Delete
  3. Peter Falk and Joanna Barnes were lawyer and ex-wife on THE TRIALS OF O'BRIEN.

    Thar night's FLINTSTONES featured the Stone Age versions of the pop music show SHINDIG, host Jimmy O'Neill, and the rock band the Beau Brummels.

    Paul

    ReplyDelete
  4. Thanks, Ken and John. I must have lost track of The Donna Reed Show when it switched to ABC (WNYS Ch. 9 in Syracuse) because the signal wasn't strong and I had probably lost interest at that point. And, yes, Ken. How do they not run Carson in late 1965??

    ReplyDelete
    Replies
    1. You're very welcome, Ken. THE DONNA REED SHOW was on ABC for its entire primetime run 1958-66, but it does seem like a completely different show in its later years, so you may not have missed it by then. I was an infant at the time so I wouldn't have watched these shows, but I know that NBC's Capital District affiliate, WRGB-TV out of Schenectady, carried neither CAMP RUNAMUCK nor HANK from NBC ever, preempting them for THE LITTLE RED SCHOOLHOUSE (a local quiz show) and DEATH VALLEY DAYS (which I do remember, at least its sponsor, 20-Mule Team Borax). WRGB-TV apparently hated college kids AND summer camp kids. :)

      Delete

Thanks for writing! Drive safely!