April 15, 2019

What's on TV? Friday, April 22, 1960

We're back to the Minnesota State Edition this week, and without further adieu, here are the Friday night listings!





 2  KTCA (Educ.)

  AFTERNOON 

    1:30
MODERN ART—Washburn

    2:00
ON THE BOOKSHELF—Barthol

    2:30
SCIENCE—Grade 4

    4:30
BOSTON SYMPHONY—Burgin

     EVENING    

    6:30
WHAT’S NEW—Education

    7:00
HISTORY—Herb Hake

    7:30
PATTERNS OF LIFE—Saltman

    8:00
FAR EAST STUDY—Swain

    8:30
A TIME TO DANCE—Myers

    9:00
FOLIO—Education

  10:00
GREAT PLAYS IN REHEARSAL



 3  KDAL (Duluth) (CBS)

    MORNING   

    7:00
CONTINENTAL CLASSROOM
Physics

    7:30
CONTINENTAL CLASSROOM
Chemistry

    8:00
NEWS—Hottelet

    8:15
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
RED ROWE—Variety
Guest: Dr. Frank Baxter

    9:30
ON THE GO—Jack Linkletter

  10:00
I LOVE LUCY

  10:30
DECEMBER BRIDE

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS—Walter Cronkite

  12:05
TOWN AND COUNTRY

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
FOR BETTER OR WORSE—Dr. James A. Peterson

    1:30
HOUSE PARTY

    2:00
MILLIONAIRE

    2:30
VERDICT IS YOURS

    3:00
BRIGHTER DAY

    3:15
SECRET STORM

    3:30
EDGE OF NIGHT

    4:00
LIFE OF RILEY—Comedy

    4:30
MY LITTLE MARGIE—Comedy

    5:00
WALT DISNEY—Drama

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
HUCKLEBERRY HOUND

    7:00
RAWHIDE—Western

    8:00
PLAYHOUSE 90—Drama  SPECIAL 
“Journey to the Day”

    9:30
JOHNNY MIDNIGHT—Mystery

  10:00
NEWS

  10:15
SHOTGUN SLADE—Western

  10:45
MOVIE—Drama
“The Cruel Sea” (English; 1953)



 3  KGLO (Mason City, IA) (CBS)

    MORNING   

    7:00
CARTOONS—Siegfried

    8:00
NEWS—Hottelet

    8:15
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
ELEMENTARY SPANISH

    9:30
THE PASTOR—Religion

    9:45
IT’S BABY TIME—Bauer 

  10:00
I LOVE LUCY

  10:30
DECEMBER BRIDE

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
FOR BETTER OR WORSE—Dr. James A. Peterson

    1:30
HOUSE PARTY

    2:00
MILLIONAIRE

    2:30
VERDICT IS YOURS

    3:00
BRIGHTER DAY

    3:15
SECRET STORM

    3:30
EDGE OF NIGHT

    4:00
BOB CAVANAUGH—Variety

    5:00
BART’S CLUBHOUSE—Kids

    5:45
NEWS, MARKETS, WEATHER

     EVENING    

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
RAWHIDE—Western

    7:30
HOTEL DE PAREE—Western

    8:00
PLAYHOUSE 90—Drama  SPECIAL 
“Journey to the Day”

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Hedda Hopper, Charles Luckman

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Drama
Nightcap: “The Prowler” (1951)



 4  WCCO (CBS)

    MORNING   

    7:00
CARTOONS—Siegfried

    8:00
NEWS—Hottelet

    8:15
CAPTAIN KANGAROO

    9:00
REUBEN K. YOUNGDAHL

    9:15
NEWS—WHAT’S NEW?

    9:30
ON THE GO—Jack Linkletter

  10:00
I LOVE LUCY

  10:30
DECEMBER BRIDE

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS

  12:15
SOMETHING SPECIAL—Merriman

  12:20
WEATHER—Bud Kraehling

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
FOR BETTER OR WORSE—Dr. James A. Peterson

    1:30
HOUSE PARTY

    2:00
MILLIONAIRE

    2:30
VERDICT IS YOURS

    3:00
BRIGHTER DAY

    3:15
SECRET STORM

    3:30
EDGE OF NIGHT

    4:00
AROUND THE TOWN—Haeberle

    4:30
BOZO THE CLOWN—Kids

    5:00
AXEL AND DOG—Clellan Card

    5:30
CLANCY THE COP—Kids

    5:55
SPORTS, NEWS, WEATHER

     EVENING    

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
RAWHIDE—Western

    7:30
HOTEL DE PAREE—Western

    8:00
PLAYHOUSE 90—Drama  SPECIAL 
“Journey to the Day”

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Hedda Hopper, Charles Luckman

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Mystery
Gold Award: “While the City Sleeps” (1956)



 5  KSTP (NBC)

    MORNING   

    6:00
CONTINENTAL CLASSROOM—Education
Physics

    6:30
CONTINENTAL CLASSROOM—Education  COLOR 
Physics

    7:00
TODAY—Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.

    9:00
DOUGH RE MI

    9:30
PLAY YOUR HUNCH

  10:00
PRICE IS RIGHT—Contest  COLOR 

  10:30
CONCENTRATION

  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game

  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden  COLOR 

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS

  12:20
TREASURE CHEST—Quiz

    1:00
QUEEN FOR A DAY

    1:30
LORETTA YOUNG

    2:00
YOUNG DR. MALONE

    2:30
FROM THESE ROOTS

    3:00
FIBBER McGEE AND MOLLY—Comedy

    3:30
BUCKSKIN—Western

    4:00
TOPPER—Comedy

    4:30
MY LITTLE MARGIE—Comedy

    5:00
ROBIN HOOD—Adventure

    5:45
NEWS—Huntley, Brinkley

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:30
JOURNEY TO UNDERSTANDING—News Analysis  SPECIAL 

    7:00
TROUBLESHOOTERS

    7:30
PROJECT 20  SPECIAL 
“Mark Twain’s America”

    8:30
MASQUERADE PARTY—Panel  COLOR 

    9:00
BOXING—Miami Beach
Len Matthews vs. Doug Valliant

    9:45
RINGSIDE ROUNDTABLE

  10:00
NEWS

  10:30
JACK PAAR—Variety
Guests: Zsa Zsa Gabor, Lester James, Dody Goodman, Arthur Treacher

  12:00
NEWS



 6  WDSM (Duluth) (NBC)

    MORNING   

    7:00
TODAY—Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.

    9:00
DOUGH RE MI

    9:30
PLAY YOUR HUNCH

  10:00
PRICE IS RIGHT—Contest  COLOR 

  10:30
CONCENTRATION

  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game

  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden  COLOR 

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS

  12:05
LAUREL AND HARDY—Comedy

  12:30
PEOPLE’S CHOICE—Comedy

    1:00
QUEEN FOR A DAY

    1:30
LORETTA YOUNG

    2:00
YOUNG DR. MALONE

    2:30
FROM THESE ROOTS

    3:00
FIBBER McGEE AND MOLLY—Comedy

    3:30
BUCKSKIN—Western

    4:00
CAPTAIN Q. AND POPEYE—Kids

    5:30
LONE RANGER—Western

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—Huntley, Brinkley

    6:30
JOURNEY TO UNDERSTANDING—News Analysis  SPECIAL 

    7:00
TROUBLESHOOTERS

    7:30
PROJECT 20  SPECIAL 
“Mark Twain’s America”

    8:30
MASQUERADE PARTY—Panel  COLOR 

    9:00
BOXING—Miami Beach
Len Matthews vs. Doug Valliant

    9:50
TIME OUT FOR SPORTS

  10:00
NEWS

  10:15
MACKENZIE’S RAIDERS

  10:50
SPORTS—Bob Junkert

  11:00
JACK PAAR—Variety
Guests: Zsa Zsa Gabor, Lester James, Dody Goodman, Arthur Treacher

  12:00
NEWS



 6  KMMT (Austin) (ABC)

    MORNING   

  11:00
CHRISTOPHERS—Religion

  11:30
CARTOON CARNIVAL—Kids

  AFTERNOON 

  12:00
RESTLESS GUN—Western

  12:30
LOVE THAT BOB—Comedy

    1:00
ABOUT FACES—Alexander

    1:30
NEWS, WEATHER

    1:40
TV TRADING TIME

    1:45
AFTERNOON COFFEE CLUB

    2:00
DAY IN COURT—Drama

    2:30
GAIL STORM

    3:00
BEAT THE CLOCK—Game

    3:30
WHO DO YOU TRUST?

    4:00
AMERICAN BANDSTAND

    5:30
RIN TIN TIN—Adventure

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—John Daly

    6:30
WALT DISNEY—Drama

    7:30
MAN FROM BLACKHAWK

    8:00
77 SUNSET STRIP—Mystery

    9:00
DETECTIVES—Robert Taylor

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Drama
“Action for Slander” (English; 1938)

  11:45
NEWS—Jack Rainbolt



 8  WKBT (LaCrosse) (CBS)

    MORNING   

  10:00
I LOVE LUCY

  10:30
DECEMBER BRIDE

  11:00
LOVE OF LIFE

  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial

  11:45
GUIDING LIGHT

  AFTERNOON 

  12:00
BURNS AND ALLEN—Comedy

  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial

    1:00
FOR BETTER OR WORSE—Dr. James A. Peterson

    1:30
HOUSE PARTY

    2:00
MILLIONAIRE

    2:30
VERDICT IS YOURS

    3:00
BRIGHTER DAY

    3:15
SECRET STORM

    3:30
EDGE OF NIGHT

    4:00
AIR POWER—Documentary

    4:30
ROY ROGERS—Western

    5:00
SHEENA—Adventure

    5:30
RIN TIN TIN—Adventure

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:30
RAWHIDE—Western

    7:30
GROUCHO MARX—Quiz

    8:00
ERNIE FORD—Variety
Guest: Roger Williams

    8:30
CALIFORNIANS—Western

    9:00
FILM FEATURE

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Hedda Hopper, Charles Luckman

  10:00
NEWS

  10:20
UNUSUAL OCCUPATIONS

  10:30
ORGAN RECITAL

  11:00
MOVIE—Drama
“Michael O’Halloran” (1948)



 9  KMSP (ABC)

    MORNING   

  10:30
CHAPEL OF THE AIR—Religion

  10:40
MOVIE—Western
“Triple Justice” (1940)

  11:45
NEWSBEAT—Lee, Parker

  AFTERNOON 

  12:00
KARTOONTIME—Pegge and Pals

  12:30
CHUCK CARSON—Variety

    1:00
I SPY—Adventure

    1:30
BEULAH—Comedy

    2:00
MOVIE—Drama
“Wishing Well Inn” (English; 1945)

    4:00
IT’S A GREAT LIFE—Comedy

    4:30
I MARRIED JOAN—Comedy

    5:00
SUSIE—Comedy

    5:30
OUR MISS BROOKS-Comedy

     EVENING    

    6:00
LOONEY TUNERS CLUB—Lee

    6:30
MY HERO—Comedy

    7:00
SOLDIERS OF FORTUNE

    7:30
FRONTIER—Western

    8:00
STORIES OF THE CENTURY

    8:30
SHERIFF OF COCHISE—Police

    9:00
TRACKDOWN

    9:30
CALIFORNIANS—Western

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Drama
“A Yank at Oxford” (1937)



10 KROC (Rochester) (NBC)

    MORNING   

    6:00
CONTINENTAL CLASSROOM—Education
Physics

    6:30
CONTINENTAL CLASSROOM—Education  COLOR 
Physics

    7:00
TODAY—Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.

    9:00
DOUGH RE MI

    9:30
PLAY YOUR HUNCH

  10:00
PRICE IS RIGHT—Contest  COLOR 

  10:30
CONCENTRATION

  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game

  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden  COLOR 

  AFTERNOON 

  12:00
NEWS

  12:15
CHANNEL TEN CALLING

  12:30
BIG PICTURE—Army

    1:00
QUEEN FOR A DAY

    1:30
LORETTA YOUNG

    2:00
YOUNG DR. MALONE

    2:30
FROM THESE ROOTS

    3:00
FIBBER McGEE AND MOLLY—Comedy

    3:30
BUCKSKIN—Western

    4:00
FOREST FRONTIERS

    4:30
FURY—Adventure

    5:00
THREE STOOGES—Comedy

    5:30
ROBIN HOOD—Adventure

     EVENING    

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—Huntley, Brinkley

    6:30
JOURNEY TO UNDERSTANDING—News Analysis  SPECIAL 

    7:00
CURTAIN TIME—Drama

    7:30
PROJECT 20  SPECIAL 
“Mark Twain’s America”

    8:30
MASQUERADE PARTY—Panel  COLOR 

    9:00
BOXING—Miami Beach
Len Matthews vs. Doug Valliant

    9:45
JACKPOT BOWLING—Palmer

  10:00
NEWS

  10:30
JACK PAAR—Variety
Guests: Zsa Zsa Gabor, Lester James, Dody Goodman, Arthur Treacher



11 WTCN (ABC)

    MORNING   

    8:30
AMERICANS AT WORK

    8:55
FARM NEWS—Stuart A. Lindman

    9:00
ROMPER ROOM—Miss June

    9:45
SHAPE UP—Louraine Larson

  10:15
PEOPLE AND PLACES—Lindman

  10:30
MOVIE—Mystery
“Nine Lives Are Not Enough” (1941)

  11:45
NEWS, WEATHER

  AFTERNOON 

  12:00
RESTLESS GUN—Western

  12:30
LOVE THAT BOB—Comedy

    1:00
ABOUT FACES—Alexander

    1:30
BURNS AND ALLEN

    2:00
DAY IN COURT—Drama

    2:30
GAIL STORM

    3:00
BEAT THE CLOCK—Game

    3:30
WHO DO YOU TRUST?

    4:00
AMERICAN BANDSTAND

    5:00
CASEY JONES—Kids

    5:30
RIN TIN TIN—Adventure

     EVENING    

    6:00
WHIRLYBIRDS—Adventure

    6:30
WALT DISNEY—Drama

    7:30
MAN FROM BLACKHAWK

    8:00
77 SUNSET STRIP—Mystery

    9:00
DETECTIVES—Robert Taylor

  10:00
NEWS

  10:20
MOVIE—Police
“White Heat” (1949)

  12:00
NEWS




13 WEAU (Eau Claire) (NBC)

    MORNING   

    6:00
CONTINENTAL CLASSROOM—Education
Physics

    6:30
CONTINENTAL CLASSROOM—Education  COLOR 
Physics

    7:00
TODAY—Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.

    9:00
DOUGH RE MI

    9:30
PLAY YOUR HUNCH

  10:00
PRICE IS RIGHT—Contest  COLOR 

  10:30
CONCENTRATION

  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game

  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden  COLOR 

  AFTERNOON 

  12:00
FILM FEATURE

  12:30
NEWS, WEATHER, MARKETS

  12:45
FILM SHORT

    1:00
QUEEN FOR A DAY

    1:30
LORETTA YOUNG

    2:00
YOUNG DR. MALONE

    2:30
FROM THESE ROOTS

    3:00
FIBBER McGEE AND MOLLY—Comedy

    3:30
BUCKSKIN—Western

    4:00
FILM FEATURE

    4:30
CARTOONS—Kids

    5:00
SCHOOL REPORTER

    5:30
FILM SHORT

    5:45
NEWS—Huntley, Brinkley

     EVENING    

    6:00
CRUSADER RABBIT—Cartoons

    6:10
NEWS, WEATHER

    6:30
ERNIE RECK—Music

    7:00
TROUBLESHOOTERS

    7:30
PROJECT 20  SPECIAL 
“Mark Twain’s America”

    8:30
MASQUERADE PARTY—Panel  COLOR 

    9:00
BOXING—Miami Beach
Len Matthews vs. Doug Valliant

    9:45
JACKPOT BOWLING—Palmer

  10:00
NEWS

  10:30
MARKHAM—Mystery

  11:00
BRONCO—Western

  12:00
MOVIE—Drama
“Professional Soldier” (1936)

TV  

No comments

Post a Comment

Thanks for writing! Drive safely!