April 29, 2019

What's on TV? Friday, May 3, 1957

This week's TV Guide is advertised as the Northern Minnesota edition, and you'll see some differences from our usual Minnesota State Edition. The stations shown include a pair from Fargo, North Dakota, and the Twin Cities educational channel, KTCA, hasn't yet started broadcasting. Many areas only have two stations, which means we have more split affiliations than usual. You'll notice that variety shows are a regular part of the daytime schedule. And, of course, Daylight Saving Time plays havoc with some of our schedules. It's just an average day in the broadcasting week.




 3  KDAL (Duluth) (CBS, ABC)

Morning

    6:45
NEWS—Hottelet
Local news at 6:55 A.M.

    7:00
CAPTAIN KANGAROO

    7:45
NEWS—Hottelet
Local news at 7:55 A.M.

    8:00
GARRY MOORE—Variety
Guests: Georgie Kaye, Martha Davis and Spouse

    9:30
STRIKE IT RICH—Quiz

  10:00
VALIANT LADY—Serial

  10:15
LOVE OF LIFE—Serial

  10:30
SEARCH FOR TOMORROW

  10:45
GUIDING LIGHT--Serial

  11:00
NEWS—Walter Cronkite

  11:10
STAND UP AND BE COUNTED

  11:30
AS THE WORLD TURNS

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:05
MARIAN KEY—Variety

  12:30
HOUSE PARTY—Linkletter
Guest host: Jack Slattery

    1:00
BIG PAYOFF—Quiz

    1:30
BOB CROSBY  COLOR 

    2:00
BRIGHTER DAY—Serial

    2:15
SECRET STORM—Serial

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
MOVIE—To Be Announced

    4:30
JOLLY JOE—Kids

    5:00
MICKEY MOUSE CLUB

Evening

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
WILD BILL HICKOK—Western

    7:00
MR. ADAMS AND EVE

    7:30
DR. HUDSON’S JOURNAL

    8:00
WEST POINT—Drama

    8:30
ZANE GREY—Western

    9:00
LINE-UP—Drama

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Sophia Loren, Alcatraz Warden Paul Madigan

  10:00
NEWS

  10:15
HERB TAYLOR’S NOTEBOOK

  10:30
MOVIE—Drama
“Secret Beyond the Door” (1948)



 4  WCCO (CBS)

Morning

    5:40
TELE-FARMER—Seils

    6:00
JIMMY DEAN—Music

    6:45
NEWS—Hottelet
Local news at 6:55 A.M.

    7:00
CAPTAIN KANGAROO

    7:45
NEWS—Hottelet
Local news at 7:55 A.M.

    8:00
GARRY MOORE—Variety
Guests: Georgie Kaye, Martha Davis and Spouse

    9:30
STRIKE IT RICH—Quiz

  10:00
VALIANT LADY—Serial

  10:15
LOVE OF LIFE—Serial

  10:30
SEARCH FOR TOMORROW

  10:45
GUIDING LIGHT--Serial

  11:00
LIBERACE—Music

  11:30
AS THE WORLD TURNS

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:15
TAKE FIVE—Cedric Adams

  12:20
WEATHER—Bud Kraehling

  12:30
HOUSE PARTY—Linkletter
Guest host: Jack Slattery

    1:00
BIG PAYOFF—Quiz

    1:30
BOB CROSBY  COLOR 

    2:00
BRIGHTER DAY—Serial

    2:15
SECRET STORM—Serial

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
AROUND THE TOWN—Haeberle

    3:30
MOVIE—To Be Announced

    4:30
BUGS BUNNY—Cartoons

    5:00
AXEL AND DOG—Clellan Card

    5:30
POPEYE CLUBHOUSE—Jass

    5:55
WEATHER, NEWS, SPORTS

Evening

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
BEAT THE CLOCK—Stunts

    7:00
MR. ADAMS AND EVE

    7:30
SCHLITZ PLAYHOUSE
“The Traveling Corpse”

    8:00
WEST POINT—Drama

    8:30
ZANE GREY—Western

    9:00
LINE-UP—Drama

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Sophia Loren, Alcatraz Warden Paul Madigan

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Mystery
“Strange Triangle” (1946)

  12:00
WEATHER—Mel Jass



 4  KXJB (Fargo) (CBS)

Morning

  11:00
COMMUNITY BILLBOARD—Dale Olson

  11:30
VALIANT LADY—Serial

  11:45
SEARCH FOR TOMORROW

Afternoon

  12:00
MARKETS—Ro Grignon

  12:05
DOWN TO EARTH—Talk

  12:20
NEWS—Don Kingsley

  12:30
AS THE WORLD TURNS

    1:00
BIG PAYOFF—Quiz

    1:30
BOB CROSBY  COLOR 

    2:00
BRIGHTER DAY—Serial

    2:15
SECRET STORM—Serial

    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial

    3:00
ARTHUR GODFREY—Variety

    3:30
STRIKE IT RICH—Quiz

    4:00
HOUSE PARTY—Linkletter

    4:15
GARRY MOORE—Variety

    4:30
SUSIE—Comedy

    5:00
CAPT. JIM—Kids

Evening

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—Edwards

    6:30
BEAT THE CLOCK—Stunts

    7:00
MR. ADAMS AND EVE

    7:30
SCHLITZ PLAYHOUSE
“The Traveling Corpse”

    8:00
STATE TROOPER—Police

    8:30
TALENT SCOUTS—Godfrey

    9:00
LINE-UP—Drama

    9:30
PERSON TO PERSON
Guests: Sophia Loren, Alcatraz Warden Paul Madigan

  10:00
NEWS

  10:30
PANORAMA—Jim Adelson

  11:30
NEWS, WEATHER, SPORTS



 5  KSTP (NBC)

Morning

    6:45
TERRY TUNES—Cartoons

    7:00
TODAY—Dave Garroway
Guest: Paul Whiteman

    8:00
HOME—Francis

    9:00
PRICE IS RIGHT—Contest

    9:30
TRUTH OR CONSQUENCES

  10:00
TIC TAC DOUGH—Quiz

  10:30
IT COULD BE YOU

  11:00
CLOSEUP—Interviews

  11:30
TREASURE CHEST—Quiz

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:15
WEATHER—Johnny Morris

  12:20
MELODY FAIR—Music

  12:30
TENNESSEE ERNIE

    1:00
MATINEE THEATER  COLOR 
“The Gioconda Smile”

    2:00
QUEEN FOR A DAY

    2:45
MODERN ROMANCES

    3:00
TOPPER—Comedy

    3:30
SUSIE—Comedy

    4:00
MOVIE—Western

    5:00
SIDE SHOW—T. N.  Tatters

    5:30
CAPT. DARYL—Kids

Evening

    6:00
NEWS

    6:20
YOU SHOULD KNOW—Quiz

    6:30
XAVIER CUGAT—Music

    6:45
NEWS—Huntley-Brinkley

    7:00
JOSEPH COTTEN—Drama

    7:30
BIG STORY—Drama

    8:00
BOXING—Louisville
Eddie Machen vs. Joey Maxim

    8:45
SPORTS—Red Barber

    9:00
BLONDIE—Comedy

    9:30
DR. HUDSON’S JOURNAL

  10:00
NEWS

  10:30
CITY DETECTIVE—Police

  11:00
TONIGHT—Jack Lescoulie



 6  WDSM (Duluth) (NBC, ABC)

Morning

    7:00
TODAY—Dave Garroway
Guest: Paul Whiteman

    8:00
HOME—Francis

    9:00
PRICE IS RIGHT—Contest

    9:30
TRUTH OR CONSQUENCES

  10:00
TIC TAC DOUGH—Quiz

  11:00
CLOSEUP—Interviews

  11:30
CLUB 60—Variety  COLOR 

Afternoon

  12:00
NEWS

  12:05
CLUB 60—Variety  COLOR 

  12:30
TENNESSEE ERNIE

    1:00
MATINEE THEATER  COLOR 
“The Gioconda Smile”

    2:00
QUEEN FOR A DAY

    2:45
MODERN ROMANCES

    3:00
TOPPER—Comedy

    3:30
AFTERNOON—Libby Smith

    4:00
LOONEY TUNES—Cartoons

    4:30
CAPT. “Q”—Kids

Evening

    6:00
NEWS

    6:15
JIM BOWIE—Adventure

    6:45
NEWS—Huntley-Brinkley

    7:00
JOSEPH COTTEN—Drama

    7:30
MAN CALLED X—Adventure

    8:00
BOXING—Louisville
Eddie Machen vs. Joey Maxim

    8:45
SPORTS—Red Barber

    9:00
BLONDIE—Comedy

    9:30
HAWKEYE—Adventure

  10:00
NEWS

  10:15
TRACER—Mystery

  10:45
TONIGHT—Jack Lescoulie
              


 6  WDAY (Fargo) (NBC, ABC)

Morning

  10:00
TIC TAC DOUGH—Quiz

  11:00
CLOSEUP—Interviews

  11:30
AROUND THE WORLD—Variety

Afternoon

  12:00
NOONDAY—Variety

  12:30
TENNESSEE ERNIE

    1:00
MATINEE THEATER  COLOR 
“The Gioconda Smile”

    2:00
QUEEN FOR A DAY

    2:45
MODERN ROMANCES

    3:00
TOPPER—Comedy

    3:30
PARTY LINE—Variety

    4:30
BIG PICTURE—Army Film

    5:00
MOVIE—Western

Evening

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—John Daly

    6:30
RIN TIN TIN—Adventure

    7:00
JIM BOWIE—Adventure

    7:30
CROSSROADS—Drama

    8:00
BOXING—Louisville
Eddie Machen vs. Joey Maxim

    8:45
SPORTS—Red Barber

    9:00
BLONDIE—Comedy

    9:30
BROKEN ARROW—Western

  10:00
NEWS

  10:30
MOVIE—Mystery
“Calling All Cars” (1935)

  11:55
NEWS, WEATHER, SPORTS



 9  KMGM (IND.)

Afternoon

    5:00
MOVIE—Western

Evening

    6:00
ADVENTURE TIME—Serials

    6:30
MY LITTLE MARGIE—Comedy

    7:00
MOVIE—Mystery
“Meet Boston Blackie” (1941)

    8:30
SCIENCE FICTION THEATER

    9:00
MOVIE—Drama
MGM Time: “Omaha Trail” (1942)

  10:30
MOVIE—Western
“The Marshal’s Daughter” (1953)




11 WTCN (ABC)

Morning

    8:50
KASH BOX—Quiz

    9:00
TEL-A-STORY PLAYHOUSE

    9:30
J.P. PATCHES—Kids

  10:00
DOUGLAS FAIRBANKS—Drama

  10:30
VARIETY TIME

  11:00
ROMPER ROOM—Miss June

  11:55
NEWS—Paul Sevareid

Afternoon

  12:00
CASEY JONES—Rog Awsumb

  12:30
TROUBLE WITH FATHER

    1:00
AFTERNOON FILM FESTIVAL
“Both Sides of the Law” (English; 1954)

    2:30
NEWS—Paul Sevareid

    3:00
MOVIE—Spy Drama
“The Thief” (1952)

    4:00
CARTOON CARNIVAL—Kids

    5:00
MICKEY MOUSE CLUB

Evening

    6:00
NEWS

    6:15
NEWS—John Daly

    6:30
RIN TIN TIN—Adventure

    7:00
JIM BOWIE—Adventure

    7:30
CROSSROADS—Drama

    8:00
TREASURE HUNT—Quiz

    8:30
VISE—Drama

    9:00
RAY ANTHONY—Music

    9:30
STAR AND THE STORY—Drama

  10:00
MOVIE—Drama
“Casbah” (1948)

  11:30
NEWS—Frank Seifert

  TV  

5 comments:

  1. Just For Phunne:

    Here's the Friday schedules for the Chicago stations, who are all on Daylight Saving Time. You may notice some disconnects in the orders of airing.
    Network programs are starred (*).

    - WBBM-Channel 2:
    6:00: Thought For Today - sermonette.
    6:30: Farm Daily.
    7:00: Jimmy Dean Show*.
    7:45: CBS Morning News*(last 5 minutes are local).
    8:00: Captain Kangaroo*.
    8:45: Lost And Found With Lee Phillip.
    8:50: Weather with P.J. Hoff.
    8:55: News with Jack Taylor.
    9:00: Garry Moore Show*.
    10:30: Strike It Rich*.
    11:00: Valiant Lady*.
    11:15: Love Of Life*.
    11:30: Search For Tomorrow*.
    11:45: Guiding Light*.
    12:00: News with Frank Reynolds.
    12:15: Shopping With Miss Lee.
    12:30: As The World Turns*.
    1:00: Our Miss Brooks*.
    1:30: Art Linkletter's House Party*.
    2:00: Big Payoff*.
    2:30: Bob Crosby Show*.
    3:00: Brighter Day*.
    3:15: Secret Storm*.
    3:30: Edge Of Night*.
    4:00: Susan's Show.
    4:30: Movie: "The Getaway" (1941).
    5:45: Sports with Bob Elson.
    6:00: News with Julian Bentley.
    6:15: CBS NEWS with Douglas Edwards*.
    6:30: Beat The Clock*.
    7:00: West Point*.
    7:30: Zane Grey Theater*.
    8:00: Mr. Adams And Eve*.
    8:30: Schlitz Playhouse*.
    9:00: The Line-Up*.
    9:30: Person To Person*.
    10:00: News with Fahey Flynn.
    10:15: In Town Tonight, local variety.
    10:30: News with John Harrington.
    10:45: Don Cherry, local variety.
    11:00: Howard Miller, local disc jockey show.
    12:00: Movie: "Storm At Daybreak" (1933), to signoff (around 1:30 or thereabouts).

    Due to your character limit, I'll take a break now; back with each of the other stations in a bit.


    ReplyDelete
  2. It is now "a bit".

    Part 2:

    WNBQ-Channel 5:
    (Again, network shows are starred (*); all times Central Daylight.)
    6:40: Today's Meditation.
    6:45: Town And Farm.
    7:00: Today*.
    9:00: Home* with Arlene Francis.
    10:00: The Price Is Right*.
    10:30: Truth Or Consequences*.
    11:00: Tic Tac Dough*
    11:30: It Could Be You*.
    12:00: Close-Up*, NYC talk with Tex McCrary and Jinx Falkenburg.
    12:30: Club 60*, variety from Chicago hosted by Dennis James; Mike Douglas is the resident boy singer.
    1:30: Tennessee Ernie*.
    2:00: Matinee Theater*.
    3:00: Queen For A Day*.
    3:45: Modern Romance*.
    4:00: Topper*, rerun.
    4:30: Movie: "Black Gold".
    6:00: Sports with Norm Barry.
    6:15: News with Jack Angell.
    6:25: Weather with Clint Youle.
    6:30: Xavier Cugat*.
    6:45: The Huntley-Brinkley Report*.
    7:00: Blondie*.
    7:30: Sheriff Of Cochise, local pickup.
    8:00: Joseph Cotten Show*.
    8:30: Big Story*.
    9:00: Gillette Cavalcade Of Sports*, aka boxing.
    9:45: Red Barber*, sports talk.
    10:00: Weather with Clint Youle.
    10:10: News with Morgan Beatty.
    10:20: Sports with Tom Mercein.
    10:25: Dorsey Connors, home hints.
    10:30: Captured, syndicated rerun.
    11:00: Tonight! America After Dark*, waiting for Jack Paar in the fall.
    12:00: Dateline Europe, followed by
    12:30: Overseas Adventure, two versions of the old Foreign Intrigue series; to signoff.

    Next time: Channel 7.

    ReplyDelete
  3. As promised/threatened, Part 3:

    WBKB, Channel 7:
    (Central Daylight Time; network programs starred*.)
    7:55: News with Ulmer Turner.
    8:00: Morning Spectacular with Angel Casey, Win Stracke, and Art Hern (see previous post).
    9:00: Creative Cookery, with chef Francois Pope and his sons.
    9:55: News with Ulmer Turner.
    10:00: Country Corner Time, two old syndie film dramas.
    11:00: Seven At Eleven, local talk with Norman Ross.
    11:55: News with Ulmer Turner.
    12:00: Uncle Johnny Coons, kid show.
    12:30: Laughtime, Laurel & Hardy, plus a cartoon.
    1:00: Private Secretary (aka Susie), syndie rerun.
    1:30: Janet Dean, R.N., syndie rerun.
    2:00: Afternoon Film Festival*: "Both Sides Of The Law" (1954, from Britain's Rank Organisation).
    3:30: Mask Theater, syndie rerun.
    4:00: Here's Geraldine, kid show.
    4:30: Adventure Time, daily cliffhangers for "the little feather merchants".
    5:00: Mickey Mouse Club*
    6:00: Kukla, Fran, and Ollie*
    6:15: John Daly and the News*.
    6:30: Rin Tin Tin*.
    7:00: Jim Bowie*.
    7:30: Crossroads*.
    8:00: Treasure Hunt*.
    8:30: The Vise*.
    9:00: Ray Anthony Show*.
    9:30: Stories Of The Century (local).
    10:00: Jim Moran's Courtesy Theater: "Cry Of The City" (1948).
    11:30: Movie - To Be Announced; to signoff.

    Eventually - Channel 9.

    ReplyDelete
  4. And now …
    Part 4! The Thrilling (?) Conclusion:

    WGN-Channel 9:
    (All Local Chicago - Central Daylight, of course.)
    8:30: Paul Fogarty: exercises for the housewives, with a pot-bellied guy calling cadence, and a pretty girl in a leotard doing the work (it was, as they say, A Different Time).
    9:00: Life With Elizabeth, Betty White's first sitcom from the very early '50s.
    9:30: Liberace Show, in its umpteenth syndie cycle.
    10:00: My Little Margie, perennial.
    10:30: Stu Erwin Show, as above.
    11:00: Romper Room with Miss Rosemary (the Chicago franchisee).
    11:55: Five Minutes To Live By, sermonette.
    12:00: Lunchtime Little Theater, with Ted Ziegler as Uncle Bucky (long before Sonny & Cher).
    12:45: Baby Time: kid tips with Nurse Jane Warren.
    1:00: White Sox Baseball from Comiskey Park (the Cubs were on the road this week).
    (When there wasn't a ball game, Channel 9 ran an old movie or two.)
    4:00: Bandstand Matinee, with Wally Phillips being funny for local teens.
    (That show from Philadelphia didn't go national until later this year.)
    5:15: Garfield Goose And Friend with Fat Friendly Frazier Thomas - except he's not here this week; Bob Elson (Voice of the White Sox) is filling in.
    5:45: Man On The Street.
    6:00: Superman, George Reeves version, still in first-run at this point.
    6:30: News with Lloyd Pettit.
    6:45: Jack Brickhouse and Herb Lyon (Tribune gossip columnist) with comments.
    6:55: This Is The Day, almanac with Norman Ross.
    The rest of prime time is syndie film fare, some new, some not.
    7:00: China Smith with Dan Duryea.
    7:30: N.O.P.D., New Orleans cops (Ed Nelson broke into TV on this show, which was done on location in his home town).
    8:00: Highway Patrol.
    8:30: The World Is Yours, travelog.
    9:00: Playhouse, old syndie drama.
    9:30: City Detective with Rod Cameron.
    10:00: Movie: "Silver River" (1948), with Errol Flynn.
    11:30: News with Ted Thorne.
    12:00: The Visitor, syndie drama; to signoff.

    I'm skipping Channel 11, the educational station, because frankly everybody else was too (WTTW had the weakest signal in town at that time, which is my excuse - sorry.)

    Anyhoo, that's Chicago TV in April 1957, Central Daylight time.
    Any questions? You know where I am.

    ReplyDelete
  5. Jack Slattery was normally Art Linkletter's announcer/sidekick on "House Party" for most of it's television run (and maybe it's entire 22-year combined radio/TV run??).

    ReplyDelete

Thanks for writing! Drive safely!