September 5, 2022

What's on TV? September 8, 1960




As you know, when I'm writing up the Saturday TV Guide, I always like to leave something for today, and in this case, it's part one of the two-part Untouchables episode "The Unhired Assassin," the story of the mob's contract on Chicago mayor Anton Cermak, which overlaps with Joseph Zangara's determination to assassinate president-elect Franklin Roosevelt. The Roosevelt element, at the very least, is based on truth, but was Capone's gang really after Cermak? It's plausible. One thing that's beyond dispute is that today's listings come from the Nebraska State Edition, and contains a lot of familiar names.

 
-3- KMTV (OMAHA) (NBC)
 
    MORNING   
 
    7:00
TODAY—Dave Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.
 
    9:00
DOUGH RE MI
 
    9:30
PLAY YOUR HUNCH
Guest: Nick Adams. Host: Merv Griffin
 
  10:00
PRICE IS RIGHT   COLOR 
 
  10:30
CONCENTRATION
 
  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game
 
  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden   COLOR 
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
NEWS—Bill Talbot   COLOR 
 
  12:20
GARDEN FENCE   COLOR 
 
  12:30
CONVERSATIONS—Marianne   COLOR 
 
  12:45
NAME AND CLAIM   COLOR 
 
    1:00
JAN MURRAY—Contest   COLOR 
 
    1:30
LORETTA YOUNG—Drama
 
    2:00
YOUNG DR. MALONE
 
    2:30
FROM THESE ROOTS
 
    3:00
THIN MAN—Mystery
 
    3:30
BUCKSKIN—Western
 
    4:00
MY LITTLE MARGIE—Comedy
 
    4:30
POPEYE—Cartoons
 
    5:00
CARTOONS—Children
 
    5:30
HUCKLEBERRY HOUND—Cartoons
 
     EVENING    
 
    6:00
WEATHER, NEWS, SPORTS
 
    6:15
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley
 
    6:30
PLAINSMAN—Western
 
    7:00
BAT MASTERSON—Western
 
    7:30
PRODUCERS’ CHOICE
“Guys Like O’Malley”
 
    8:00
BACHELOR FATHER
 
    8:30
WRANGLER—Western
 
    9:00
GROUCHO MARX—Quiz
 
    9:30
TOP PLAYS—Drama
 
  10:00
WEATHER, NEWS AND SPORTS
 
  10:30
JACK PAAR—Variety
Guest Host: Jonathan Winters
 
 
 
-4- KTIV (SIOUX CITY) (NBC)
 
    MORNING   
 
    6:55
NEWS—Irv Glanz
 
    7:00
TODAY—Dave Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.
 
    8:30
ROMPER ROOM—Miss Ruth
 
    9:00
DOUGH RE MI
 
    9:30
PLAY YOUR HUNCH
Guest: Nick Adams. Host: Merv Griffin
 
  10:00
PRICE IS RIGHT   COLOR 
 
  10:30
CONCENTRATION
 
  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game
 
  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden   COLOR 
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
CARTOONS—Children
 
  12:30
NEWS AND MARKETS
 
    1:00
JAN MURRAY—Contest   COLOR 
 
    1:30
LORETTA YOUNG—Drama
 
    2:00
YOUNG DR. MALONE
 
    2:30
FROM THESE ROOTS
 
    3:00
THIN MAN—Mystery
 
    3:30
BUCKSKIN—Western
 
    4:00
CLUB HIGHLIGHTS—Glanz
 
    4:15
THROUGH THE PORTHOLE
 
    4:30
BUGS BUNNY—Cartoons
 
    5:30
ROCKY AND HIS FRIENDS
 
     EVENING    
 
    6:00
WEATHER AND SPORTS
 
    6:15
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley
 
    6:30
PLAINSMAN—Western
 
    7:00
BAT MASTERSON—Western
 
    7:30
PRODUCERS’ CHOICE
“Guys Like O’Malley”
 
    8:00
BACHELOR FATHER
 
    8:30
WRANGLER—Western
 
    9:00
GROUCHO MARX—Quiz
 
    9:30
MANHUNT—Police
 
  10:00
WEATHER, NEWS AND SPORTS
 
  10:30
JACK PAAR—Variety
Guest Host: Jonathan Winters
 
  
 
-5- KHAS (HASTINGS) (NBC)
 
    MORNING   
 
    7:00
TODAY—Dave Garroway
Local news at 7:25 and 8:25 A.M.
 
    9:00
DOUGH RE MI
 
    9:30
PLAY YOUR HUNCH
Guest: Nick Adams. Host: Merv Griffin
 
  10:00
PRICE IS RIGHT   COLOR 
 
  10:30
CONCENTRATION
 
  11:00
TRUTH OR CONSEQUENCES—Game
 
  11:30
IT COULD BE YOU—Bill Leyden   COLOR 
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
WEATHER AND FARM NEWS
 
  12:30
TODAY WITH FRAN—Women
 
    1:00
JAN MURRAY—Contest   COLOR 
 
    1:30
LORETTA YOUNG—Drama
 
    2:00
YOUNG DR. MALONE
 
    2:30
FROM THESE ROOTS
 
    3:00
THIN MAN—Mystery
 
    3:30
BUCKSKIN—Western
 
    4:00
AMERICAN BANDSTAND
Guests: The Drifters. Host: Dick Clark
 
    5:30
ROCKY AND HIS FRIENDS
 
     EVENING    
 
    6:00
NEWS, WEATHER, SPORTS
 
    6:15
NEWS—Chet Huntley, David Brinkley
 
    6:30
WRESTLING—Hastings
 
    7:30
PRODUCERS’ CHOICE
“Guys Like O’Malley”
 
    8:00
BACHELOR FATHER
 
    8:30
WRANGLER—Western
 
    9:00
GROUCHO MARX—Quiz
 
    9:30
MARKHAM—Mystery
 
  10:00
NEWS, WEATHER, SPORTS
 
  10:30
PLANSMAN—Western
 
  11:00
JACK PAAR—Variety
Guest Host: Jonathan Winters
 
 
 
-6- WOW (OMAHA) (CBS)
 
    MORNING   
 
    7:15
ART OF THE THEATER
 
    7:45
ROMPER ROOM—Miss Sally
 
    8:15
CAPTAIN KANGAROO—Children
 
    9:00
DECEMBER BRIDE
 
    9:30
VIDEO VILLAGE—Narz
 
  10:00
I LOVE LUCY—Comedy
 
  10:30
CLEAR HORIZON—Serial
 
  11:00
LOVE OF LIFE—Serial
 
  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial
 
  11:45
GUIDING LIGHT—Serial
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
NEWS—Ray Clark
 
  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial
 
    1:00
FULL CIRCLE—Serial
 
    1:30
HOUSE PARTY—Art Linkletter
 
    2:00
MILLIONAIRE—Drama
 
    2:30
VERDICT IS YOURS—Drama
 
    3:00
BRIGHTER DAY—Serial
 
    3:15
SECRET STORM—Serial
 
    3:30
EDGE OF NIGHT—Serial
 
    4:00
NEWS—Ray Clark
 
    4:15
BOZO THE CLOWN—Children
 
    5:30
BURNS AND ALLEN—Comedy
 
     EVENING    
 
    6:00
NEWS AND WEATHER
 
    6:15
NEWS—Douglas Edwards
 
    6:30
LYLE’S PATIO—Cooking
 
    7:00
OLYLMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
    7:30
JOHNNY RINGO
 
    8:00
ZANE GREY
 
    8:30
MARKHAM—Mystery
 
    9:00
R.C.M.P.—Police
 
    9:30
TO TELL THE TRUTH—Panel
 
  10:00
WEATHER, NEWS AND SPORTS
 
  10:25
ALMANAC – NEWS
 
  10:30
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
  11:00
MOVIE—Drama
“Where Ladies Meet” (1941)
 
 
 
-7- KETV (OMAHA) (ABC)
 
    MORNING   
 
    9:55
THOUGHT FOR THE DAY
 
  10:00
BETTER LIVING—Women
 
  10:30
MOVIE—Drama
“Central Airport” (1933)
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
RESTLESS GUN—Western
 
  12:30
TOPPER—Comedy
 
    1:00
ABOUT FACES—Alexander
 
    1:30
QUEEN FOR A DAY—Jack Bailey
 
    2:00
DAY IN COURT—Drama
 
    2:30
GAIL STORM—Comedy
 
    3:00
BEAT THE CLOCK
Host: Bud Collyer
 
    3:30
WHO DO YOU TRUST?
 
    4:00
MOVIE—Comedy Adventure
“Here Comes the Navy” (1934)
 
    5:45
NEWS—Eric Adams
 
     EVENING    
 
    6:00
RESCUE 8—Drama
 
    6:30
AMATEUR HOUR—Ted Mack
 
    7:00
DONNA REED—Comedy
 
    7:30
REAL McCOYS—Comedy
 
    8:00
JEANNE CARSON—Comedy
 
    8:30
UNTOUCHABLES—Drama
 
    9:30
NEWS—Eric Adams
 
    9:40
MOVIE—Musical
“The Star Maker” (1939)
 
  11:20
MOVIE—Drama
“Sorority House” (1939)
 
 
 
-9- KVTV (SIOUX CITY) (CBS)
 
    MORNING   
 
    7:45
POPEYE—Children
 
    8:00
NEWS—Richard Hottelet
 
    8:15
CAPTAIN KANGAROO—Children
 
    9:00
DECEMBER BRIDE
 
    9:30
VIDEO VILLAGE—Narz
 
  10:00
I LOVE LUCY—Comedy
 
  10:30
CLEAR HORIZON—Serial
 
  11:00
LOVE OF LIFE—Serial
 
  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial
 
  11:45
GUIDING LIGHT—Serial
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
WEATHER, NEWS, MARKETS
 
  12:15
DOWN TO EARTH
 
  12:30
AS THE WORLD TURNS—Serial
 
    1:00
FULL CIRCLE—Serial
 
    1:30
HOUSE PARTY—Art Linkletter
 
    2:00
MILLIONAIRE—Drama
 
    2:30
VERDICT IS YOURS—Drama
 
    3:00
BRIGHTER DAY—Serial
 
    3:15
SECRET STORM—Serial
 
    3:30
EDGE OF NIGHT—Serial
 
    4:00
LIFE OF RILEY—Comedy
 
    4:30
KIDS’ KORNER—Canyon Kid
 
    4:45
POPEYE—Cartoons
 
    5:15
HUCKLEBERRY HOUND—Cartoons
 
    5:45
NEWS—Douglas Edwards
 
     EVENING    
 
    6:00
NEWS, SPORTS, WEATHER
 
    6:20
MARKETS—Warren Kester
 
    6:30
DONNA REED—Comedy
 
    7:00
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
    7:30
REAL McCOYS—Comedy
 
    8:00
ZANE GREY
 
    8:30
UNTOUCHABLES—Drama
 
    9:30
MILLIONAIRE—Drama
 
  10:00
U.S. MARSHAL—Police
 
  10:30
WEATHER, NEWS, SPORTS
 
  10:55
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
  11:30
MOVIE—Drama
“Thunder in the Valley” (1947)
 
 
 
10 KOLN (LINCOLN) (CBS)
 
    MORNING   
 
    6:50
CARTOONS—Children
 
    7:00
MORNING SHOW—Wayne West
Local news at 7:10, 7:30 and 7:50 A.M.
 
    8:00
NEWS—Richard Hottelet
 
    8:15
CAPTAIN KANGAROO—Children
 
    9:00
DECEMBER BRIDE
 
    9:30
CREATIVE COOKERY—Hulberg
 
  10:00
I LOVE LUCY—Comedy
 
  10:30
CLEAR HORIZON—Serial
 
  11:00
LOVE OF LIFE—Serial
 
  11:30
STATE FAIR HI-LITES—Lincoln
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
RESTLESS GUN—Western
 
  12:30
WEATHER, MARKETS, NEWS
 
    1:00
FULL CIRCLE—Serial
 
    1:30
HOUSE PARTY—Art Linkletter
 
    2:00
DAY IN COURT—Drama
 
    2:30
VERDICT IS YOURS—Drama
 
    3:00
BEAT THE CLOCK
Host: Bud Collyer
 
    3:30
SIX FAT DUTCHMEN—Lincoln
 
    4:00
MR. MYSTIC—Cartoons
 
    4:30
WAYNE WEST SHOW
 
    5:30
COMEDY PLAYHOUSE
 
    5:45
NEWS—Douglas Edwards
 
     EVENING    
 
    6:00
WEATHER, NEWS, SPORTS
 
    6:30
INVISIBLE MAN—Drama
 
    7:00
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
    7:30
JOHNNY RINGO
 
    8:00
ZANE GREY
 
    8:30
MARKHAM—Mystery
 
    9:00
TO BE ANNOUNCED
 
    9:30
TO TELL THE TRUTH—Panel
 
  10:00
WEATHER, NEWS AND SPORTS
 
  10:30
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
  11:00
MOVIE—Drama
“The Late George Apley” (1947)
 
 
 
11 KELO (SIOUX FALLS) (CBS, ABC)
 
    MORNING   
 
    7:40
THOUGHT FOR TODAY
 
    7:45
CARTOONS—Children
 
    7:55
WEATHER
 
    8:00
NEWS—Richard Hottelet
 
    8:15
CAPTAIN KANGAROO—Children
 
    9:00
FULL CIRCLE—Serial
 
    9:30
VIDEO VILLAGE—Narz
 
  10:00
I LOVE LUCY—Comedy
 
  10:30
CLEAR HORIZON—Serial
 
  11:00
LOVE OF LIFE—Serial
 
  11:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial
 
  11:45
GUIDING LIGHT—Serial
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
REPORT TO MIDWEST FARMER
 
  12:05
JOHNNY WHITE—Music
 
  12:15
NEWS AND MARKETS
 
  12:40
FARM HOME ROUNDUP—Stewart
 
    1:00
TRADING POST—Dave Dedrick
 
    1:15
CLUB HIGHLIGHTS
 
    1:30
HOUSE PARTY—Art Linkletter
 
    2:00
MILLIONAIRE—Drama
 
    2:30
VERDICT IS YOURS—Drama
 
    3:00
BRIGHTER DAY—Serial
 
    3:15
SECRET STORM—Serial
 
    3:30
EDGE OF NIGHT—Serial
 
    4:00
AS THE WORLD TURNS—Serial
 
    4:30
CAPTAIN 11—Children
 
    5:00
HUCKLEBERRY HOUND—Cartoons
 
    5:30
CARTOONS—Children
 
    5:45
NEWS—Douglas Edwards
 
     EVENING    
 
    6:00
NEWS, SPORTS, WEATHER
 
    6:30
HERALD PLAYHOUSE—Drama
 
    7:00
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
    7:30
JOHNNY RINGO
 
    8:00
ZANE GREY
 
    8:30
MARKHAM—Mystery
 
    9:00
LOCK UP—Drama
 
    9:30
ALCOA PRESENTS—Drama
 
  10:00
WEATHER, NEWS AND SPORTS
 
  10:25
NIGHT FINAL—Will Carlson
 
  10:30
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
  11:00
HAWAIIAN EYE—Mystery
 
  11:30
AMOS ‘N’ ANDY—Comedy
 
 
 
12 KUON (LINCOLN) (Educ.)
 
  AFTERNOON 
 
    5:30
WHAT’S NEW?—Children
 
Evening
 
    6:00
EVENING PRELUDE—Music
 
    6:30
MEANT FOR READING—Dodds
 
    7:00
LANGUAGE AND LINGUSTCS
 
    7:30
HERITAGE—Dr. Charles Malik
 
    8:00
HEREDITY—Education
 
    8:30
JAZZ MEETS THE CLASSICS
 
    9:00
HISTORY—Herb Hake
 
 
 
13 KHOL (HOLDREDGE) (CBS)
 
    MORNING   
 
    9:00
I LOVE LUCY—Comedy
 
    9:30
CLEAR HORIZON—Serial
 
  10:00
LOVE OF LIFE—Serial
 
  10:30
SEARCH FOR TOMORROW—Serial
 
  10:45
GUIDING LIGHT—Serial
 
  11:00
SUSIE—Comedy
 
  11:30
AS THE WORLD TURNS—Serial
 
  AFTERNOON 
 
  12:00
TOWN AND COUNTRY REPORT
 
  12:30
HOUSE PARTY—Art Linkletter
 
    1:30
VERDICT IS YOURS—Drama
 
    2:00
BRIGHTER DAY—Serial
 
    2:15
SECRET STORM—Serial
 
    2:30
EDGE OF NIGHT—Serial
 
    3:00
BEAT THE CLOCK
Host: Bud Collyer
 
    3:30
WHO DO YOU TRUST?
 
    4:00
AMERICAN BANDSTAND
Guests: The Drifters. Host: Dick Clark
 
    5:00
CARTOONS—Children
 
    5:30
QUICK DRAW McGRAW—Cartoons
 
     EVENING    
 
    6:00
NEWS AND WEATHER
 
    6:15
NEWS—Douglas Edwards
 
    6:30
DONNA REED—Comedy
 
    7:00
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
    7:30
JOHNNY RINGO
 
    8:00
ZANE GREY
 
    8:30
UNTOUCHABLES—Drama
 
    9:30
DETECTIVES—Robert Taylor
 
  10:00
NEWS AND WEATHER
 
  10:30
OLYMPIC GAMES—Rome   SPECIAL 
 
  11:00
JUBILEE U.S.A.—Red Foley

TV 

No comments

Post a Comment

Thanks for writing! Drive safely!